ATRAKCJE OKOLICY

Świeradów Zdrój - Góry Izerskie
Na Stóg Izerski

Kolej Gondolowa jest czynna przez cały rok, wwożąc narciarzy zimą, a latem – turystów pieszych i rowerowych. Między stacją górną a dolną przygotowano oświetloną nartostradę, o długości 2500 metrów. Długość trasy kolei górskiej w Świeradowie to 2171m, czas przejazdu w jedną stronę – 8 minut.

Mekka narciarzy i astronomów

Orle to pozostałość po powstałej przy hucie szkła osadzie (kolonii) Carlsthal. Huta i osada działały tu do 1890 roku. Schronisko położone jest u stóp góry Granicznik na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach. Ulubiony przystanek piechurów, rowerzystów i biegaczy narciarskich.

Kto nie był musi nadrobić

Chatka Górzystów położona jest na Hali Izerskiej. Kiedyś istniała tu wieś Groß-Iser, a w obecnym budynku schroniska mieściła się szkoła. Mieszkający tu ludzie mieli rzadki kontakt z resztą świata, żyli biednie utrzymując się z hodowli zwierząt. Atmosferę tworzą ludzie, którzy tu przesiadują a nie luksusy.

Gratka dla geologów

Oprócz tego, że to najwyżej położony kamieniołom w Polsce (1050 m n.p.m.) to również jeden z najpiękniejszych widoków w górach Izerskich. Od wieków wydobywano tu kwarc mleczny.  To najwyżej położony zakłady wydobywczy w środkowej Europie.

Kultowe wśród rowerzystów

Singltrek pod Smrkem z czeska, lub Singletrack pod Smrekiem po polsku, jest jednym z najlepszych projektów ścieżkowych. Singletrack to 85 km ścieżek. Wszystkie są ze sobą połączone. Trasy są o zróżnicowanym stopniu trudności.

Jeden z najpiękniejszych w Czechach

Jeden z najlepiej zachowanych zamków i jeden z największych w Czechach. Oddalony jest tylko 11 km od granicy z Polską. Zamek położony jest na bazaltowym wzgórzu, w miasteczku o tej samej nazwie. Całość zamku tworzą gotycki zamek górny i renesansowy pałac zwany zamkiem dolnym.

Tajemnice Dolnego Śląska

Zamek Czocha to średniowieczna budowla wzniesiona na gnejsowych skałach. Położony jest w dolinie rzeki Kwisy, nad Zalewem Leśniańskim. Powstał w XIII wieku z inicjatywy Wacława II jako twierdza obronna. Z czasem stał się okazałą siedzibę władz księstwa Świdnicko-Jaworskiego.

Zabytkowa wioska

Małe, urokliwie miasteczko na północy Czech. Położone pomiędzy Frydlantem na północnym zachodzie a Hejnicami na południowym wschodzie, w dolinie rzeki Witki. Dokładna data założenia nie jest znana, ale przypuszcza się, że pierwsi osadnicy pochodzili z Łużyc.

Zabytkowy Ratusz

To niewielkie miasteczko, które nie zostało zniszczona w czasie I i II Wojny Światowej, tak jak inne miasta Dolnego Śląska. Jest więc perełką dla historyków, architektów, rzeźbiarzy, artystów. Każdy, kto chce się przenieść w czasie, koniecznie musi tu zawitać.

Cesarskie Uzdrowisko

Laznie Libverda to małe liczące jakieś 500 mieszkańców uzdrowisko. Miejscowość leży kilometr na północ od Hejnic, 13 km na wschód od Frydlantu. Pierwszymi mieszkańcami osady byli górscy pasterze. W 1779 r. odwiedził cesarz Józef II, goscił tu równiez Franz Kafka.

Z górami izerskimi w tle

Miasteczko Hejnice jest niezwykle uroczo położone. Rozciąga się w dolinie rzeki Smědy. Górują nad nim szczyty czeskich Gór Izerskich. Znane było już w średniowiecza jako najważniejsze miejsce odpustowe. W 1252 roku w miejscu dawnej drewnianej kapliczki wzniesiono tu murowany kościół.

Jeden z najpiękniejszych w Czechach

Jedna z najwyżej i najpiękniej położonych wsi w Czechach. Usytuowana na rozległej łące we wschodniej części Gór Izerskich. Przepływa przez nią potok Jizerka. Niegdyś przyciągała poszukiwaczy kamieni szlachetnych (Safírový potok). Później słynęła z huty szkła.